loadingimg

Wczytuję dane...

Producenci

Wyświetl produkty wybranego producenta:

Płatności


Masz Kota ?


Alergia na Kota i jego sierśćCzęste objawy to:


- zapalenie błony śluzowej nosa,

- zapalenie spojówek,

- atopowe zapalenie skóry,

- pokrzywka,

- świąd.

- Alergia na kota może również doprowadzić do wywołania astmy.


U kotów wykryto kilka aktywnych alergenów. Jednak najważniejszy jest tzw. "główny alergen kota", który zawarty jest w substancji wytwarzanej przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze. Wydzielina gruczołów łojowych stale nawilża sierść zwierzęcia, jak też przenoszona jest na sierść wraz ze śliną, w trakcie lizania, czyli czynności, którą nazywamy "myciem się" kota. Jednak nie wszystkie koty jednakowo silnie alergizują. Ustalono, że część osób uczulonych gwałtowniej reaguje uczuleniem na pewne zwierzęta, a na inne nie. Zdaniem naukowców może to wynikać z różnej ilości wytwarzanych antygenów.


Sierść kota i alergeny pochodzące ze skóry kota są roznoszone najczęściej tam gdzie przebywa zwierzę, czyli po całym domu. Istnieje także możliwość, że sierść  nieświadomie przyniesie osoba odwiedzające nasz dom. Można mieć również objawy alergii na kota poprzez przebywanie w pomieszczeniu, w którym zwierzę wcześniej przebywało. Nawet niewielkie ilości alergenów mogą wywoływać objawy choroby alergicznej.


Czy antygeny kota są silnym alergenem?
Jednym z najsilniejszych. Pomimo, że psy w domach znacznie przewyższają swoją liczebnością koty - to koty uczulają częściej. U osób uczulonych na kota i psa - alergia na kota wywołuje więcej objawów i częściej powoduje objawy całorocznego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, astmy. Co więcej uczulenie na kota potęguje się z wiekiem bardziej, niż na psa. Wynika to nie tylko z tego, że koty częściej niż psy przebywają w domu, zwłaszcza w sypialni, czy w łóżku dzieci. Antygen kota jest silniej alergizujący od antygenów psa, a ponadto jest jednym z najbardziej wszędobylskim z alergenów.

Dlaczego alergeny kota są wszędobylskie?
Cząsteczki naskórka kota są bardzo małe - 10 razy mniejsze od alergenu roztoczy - dlatego łatwo unoszą się w powietrzu. Przeciąg, wiatr rozsiewa je w powietrzu na znaczne odległości. Są też bardzo lepkie, przez co łatwo przenoszone na ubraniu i obuwiu z miejsca na miejsce.

Czy pozbędziemy się alergii na koty po pozbyciu się zwierzęcia?
Tak, ale trzeba być przygotowanym, że pomimo wysiłków higienicznych oczyszczanie się mieszkania z antygenów będzie powolne. Nie należy więc oczekiwać błyskawicznej poprawy stanu chorego po pozbyciu się kota. Jeszcze po wielu miesiącach może utrzymywać się dość wysoki poziom antygenu. Można jednak przyśpieszyć oczyszczanie z alergenów poprzez usunięcie dywanów, materacy, kilimów, itp. Zalecane jest też intensywne odkurzanie mieszkania. Korzystnym jest wyposażenie domu w specjalne odkurzacze lub filtry do wychwytywania cząstek o małych rozmiarach.

Kocie alergeny
Białka surowicy kota z albuminą na czele nie posiadają silnych własności alergenowych i nie są odpowiedzialne za reakcje patologiczne u ludzi. Porównywano aktywność alergenową albuminy oraz "Fel-d-I" i wykazano, że ten ostatni jest najważniejszym alergenem z wyciągów z sierści kota, odpowiedzialnym za powstanie reakcji chorobowych. Stwierdzono, że głównym źródłem "Fel-d-I" są gruczoły łojowe skóry kota. Poziomy alergenu "Fel-d-I" obecne w ślinie są uważane za niskie w porównaniu z tymi na skórze. Stężenie "Fel-d-I" w ślinie bez zewnętrznej stymulacji wydzielania wynosiło 1.08 U/ml. W późniejszych pracach odnotowano kilkakrotnie wyższe stężenie Fel d I w ślinie  4.75 U/ml. Nie znaleziono "Fel-d-I" ani w moczu, ani w surowicy. "Fel-d-I" produkowany jest przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze, w trakcie lizania przenoszony jest wraz ze śliną na sierść. Pomiary przeprowadzone pod mikroskopem elektronowym wykzały, że ilość "Fel-d-I" jest 10 razy większa w korzeniu niż na końcu włosa. Gruczoły ślinowe oraz gruczoły łojowe to dwa niezależne źródła produkcji antygenu. Samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a więc są bardziej alergizujące niż samice. Dowiedziono, że kastracja samców powoduje istotne zmniejszenie zarówno ilości łoju jak i "Fel-d-I" na skórze kota. Stwierdzono istotne różnice w produkcji łoju i "Fel-d-I" w różnych obszarach skóry. Na grzbiecie produkcja łoju i alergenu była wyraźnie większa niż na brzusznej powierzchni skóry.

Spośród kotów mniej alergizujące są te z białą sierścią. Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex, sfinks doński i kanadyjski.

Sprawdź ofertę naszych producentów dedykowaną dla alergików :


Odkurzacze Sebo     Nawilżacze Sharp